Ako vybrať kartovú hru?

Kartové hry sú fenoménom posledných niekoľkých rokov. Zatiaľ čo predtým sa hral len mariáš, bridge alebo pasiáns, dnes je výber oveľa bohatší. Existujú solitérne hry, ale aj také, ktoré môže hrať šesťčlenná skupina priateľov. Hry môžu byť krátke, alebo trvať dlhšie ako hodinu a niektoré ponúknu vďaka svojmu dizajnu doslova a ilustráciám umelecký zážitok.

Kartové hry sú fenoménom posledných niekoľkých rokov. Zatiaľ čo predtým sa hral len mariáš, bridge alebo pasiáns, dnes je výber oveľa bohatší. Existujú solitérne hry, ale aj také, ktoré môže hrať šesťčlenná skupina priateľov. Hry môžu byť krátke, alebo trvať dlhšie ako hodinu a niektoré ponúknu vďaka svojmu dizajnu doslova a ilustráciám umelecký zážitok.

Doba čítania 8 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Vek hráčov

Pri každej kartovej hre je uvedený odporúčaný vek a ten by ste mali vždy dodržiavať. Ak dieťa nebude schopné porozumieť pravidlám, otrávite ho na dlho vopred a hru mu tak nechtiac znechutíte napríklad aj na niekoľko rokov. Našťastie sa dnes dá zakúpiť veľa kartových hier pre deti do štyroch rokov, ako sú pexeso, puzzle alebo karty s jednoduchými otázkami. Pre predškolské deti vo veku 4-6 rokov sú vhodné karty so základnými náučnými kartami, napr. o prírode, zvieratkách alebo k naučeniu abecedy. Deti od 7 rokov sú schopné porozumieť väčšine pravidiel a tak prichádzajú na rad zložitejšie a tiež zábavnejšie hry. Strategické, kooperatívne a tiež párty hry sa budú páčiť ako deťom od 12 rokov tak aj dospelým. Pri nákupe je potrebné zohľadniť aj skutočnosť, či ide o hru slovenskú alebo napríklad o hru s anglickými textami.

Počet hráčov

Pred výberom hry si uvedomte, koľko hráčov ju bude hrať. Väčšina kartových hier je určená pre 2 a viac hráčov. Tým pádom je možné hrať s celou rodinou či s kamarátmi. K dostaniu sú aj solitérne hry pre jedného, napríklad pasians či tarotové karty. Jedinec si môže sám zahrať napríklad aj pexeso, ale príde o napínavý súboj a časť zábavy.

Kartové hry v balíčku nezaberajú veľa miesta. Aj preto by sa mohlo zdať, že sú ideálne na cestovanie. To ale platí len v prípadoch, ak putujú z ruky jedného hráča k druhému, alebo sa vykladá len malá časť z nich, napríklad na jednu kôpku. Často sa ale karty musia rozložiť na väčšiu plochu a vzájomne porovnávať, prikladať alebo dopĺňať, skrátka interagovať. To si však vyžaduje väčšiu plochu, ideálne doma na stole alebo na podložke na zemi.

Na karty je potrebné mať aj dostatok miesta

Počet kariet

Sledujte aj počet kariet v balíčku. Mariášových kariet je 32 a tento počet patrí k najmenším. Pexeso, vedomostné hry, žolíkové karty alebo taroty majú kariet viac. Rovnako tak obrázkové karty (napríklad Bang!), ku ktorým vychádzajú ďalšie doplnkové sady. Všeobecne platí, že čím menej kariet, tým jednoduchšia a rýchlejšia hra.

Obtiažnosť hry

Pexeso alebo prší sú jednoduché hry, ktoré pochopia aj malé deti. Naopak sú tiež hry s veľkým množstvom kariet a herných variácií, takže sa svojou úrovňou vyrovnajú napríklad šachu. Medzi týmito dvoma extrémami ale existuje celý rad hier s rôznou obtiažnosťou a pravidlami na pol stránky. Tie väčšinou pochopíte po prvom prečítaní a jednotlivé situácie si vyjasníme počas samotnej hry. Najlepšie je prvú hru dať ako skúšobnú, počas ktorej si ujasníte, prípadne osviežite, pravidlá a potom sa pustiť do ostrého boja.

Dĺžka hry

Informáciu o dĺžke hry nájdete väčšinou na balení. Ide často o orientačný údaj, ale počítajte minimálne s 20 minútami na hru. Väčšina hier sa potom stihne do pol hodiny, avšak v prípade hier so zložitými stratégiami môže jedna partia trvať hodinu aj dlhšie. Opäť hru vyberajte podľa toho, koľko času na ňu máte, aby ste ju nemuseli v polovici ukončiť.

Miešačka kariet vám uľahčí veľa práce a tiež budete mať istotu, že karty počas miešania nepokrčíte

Typy hier a kariet

Vedomostné a náučné hry

Pravidlá týchto hier bývajú rôzne, ale princíp ten istý - niečo nové sa dozvedieť. Trebárs o ľudskom tele, prírode alebo histórii. Z jednej strany karty môžu byť otázky a z druhej odpovede. Tie tiež niekedy bývajú na úplne inej karte. Zložitosť otázok je u jednotlivých hier rôzna, aby hry mohli hrať malé deti aj stredoškoláci. Hry môžu byť doplnené zaujímavými ilustráciami, aby ľahšie upútali pozornosť a boli názornejšie.

Tematické kartové hry

Kartové hry k filmom, seriálom alebo aj k počítačovým hrám, napríklad Pán prsteňov, Hra o tróny alebo Harry Potter. Hry využívajú reálie z už známeho sveta a navyše sa hráči dozvedia niečo nové. Zároveň môžu často hrať za známe postavy a meniť dej podľa svojej vlastnej fantázie a uváženia.

Strategické hry

Sú vhodnejšie pre dospelých a staršie deti, ktoré sú schopné napríklad plánovať niekoľko krokov dopredu alebo odhadovať súperove možnosti. Do tejto kategórie patria napríklad populárny Bang!. Jednotlivé partie trvajú bez výnimky dlhšie ako 30 minút a žiadna z nich sa neopakuje. K týmto hrám často vychádzajú doplňujúce sady s novými kartami či mechanikami, ktoré zvyšujú variabilitu a vás tak nikdy neomrzí. Pravidlá bývajú zložitejšie, ale odmenou je okrem samotnej výhry tiež precvičenie mozgu v kombinatorike.

Párty hry

Sú príkladom toho, že nie je nutné vyhrať, ale pobaviť sa. Často sú spojené s úlohami, ako sú maľovanie, pantomíma alebo uhádnutie osobnosti. Rovnako tak môžu rozprávať príbeh, kedy sa hráči snažia ísť po stopách k páchateľovi. Často má jeden z hráčov výnimočné postavenie a vedie ďalších účastníkov priebehom.

Bang! je jedna z najobľúbenejších hier a stále k nej vychádzajú rozširujúce balíčky

Postrehové hry

Ako už názov napovedá v týchto hrách uplatnia hráči hlavne postreh. Jedná sa napríklad o klasické únikové hry upravené pre kartové svet. Musíte si všímať atypické veci a reagovať na ne rýchlejšie ako súper. Hry môžu byť dodávané aj so stopkami alebo presýpacími hodinami k odmeriavaniu času. Tento typ hier často prepája postreh s pamäťou alebo logickým uvažovaním (vyhľadávanie kompatibilných kariet alebo umiestnenie jednej konkrétnej karty).

Logické hry

V tomto prípade je potrebné zapojiť výhradne logické myslenie. Často ide o vyloženie kariet do konkrétneho tvaru, prípadne získať karty s určitými hodnotami. Či už z balíčkov, alebo od súpera, ktorý sa samozrejme snaží o to isté. Samotné karty sú často len jednou z častí hry, bývajú doplnené o hrací plán, kamene alebo kocky.

Pamäťové hry

Ako si pamätáte filmové hlášky? Alebo pod ktorou kartou je ten správny obrázok? Pri hraní pamäťových hier trénujete vy alebo vaše deti pamäť. Môžete si samozrejme vyberať medzi detskými, jednoduchšími variantmi a náročnejšími, ktoré sú na pomedzí kvízu. Typickým príkladom je pexeso.

Z vykladania tarotových kariet sa môže stať príjemný rituál spojený s meditáciou

Tarotové karty

Sú spájané s vykladaním budúcnosti, alebo sa hrou taroky. Používajú sa k vešteniu, štúdiu ezoteriky alebo k meditácii. Veľmi dôležité je prečítať si v návode výklad jednotlivých kariet. Často bývajú veľmi pekne ilustrované.

Kvarteto

Jednoduchá hra, kedy sa zbierajú štvorice kariet, ktoré k sebe patria. Detský variant pracuje s tematikou áut, lodí, dinosaurov alebo napríklad superhrdinov.

Žolíkové karty

Kanasta, bridž alebo napríklad klasické žolíky - to všetko môžete hrať so žolíkovými kartami. Sú pomenované podľa špeciálnej karty, žolíka, ktorý môže v hre zastupovať akúkoľvek kartu.

Mariašové karty

Skladajú sa z 32 kariet v štyroch farbách, s ktorými môžete hrať vojnu, prší, oko alebo napríklad mariáš. Často jednoduché pravidlá a rýchly priebeh hry baví hráča už mnoho rokov. Vďaka dostatočnému množstvu hier a variantov sa s "mariáškami" zabavíte pokojne na niekoľko hodín.

UNO

V hre UNO prebíjate karty podľa farieb a čísiel. Kto sa svojich zbaví čo najskôr a vykríkne UNO, vyhral. Námety pre motívy kariet vychádzajú napríklad z tematiky filmov alebo seriálov. Veľmi obľúbená rodinná hra, ktorá vás zabaví na dlhé hodiny.

UNO je skvelou zábavou pre celú rodinu napr. pri dlhých zimných večeroch

Čierny Peter

Populárna a jednoduchá hra pre menšie deti, kedy sa hľadajú správne dvojice kariet. Komu zostane v ruke Čierny Peter, prehral. Karty zobrazujú tematiku klasických rozprávok, moderných animákov (Ľadové kráľovstvo) alebo hraných filmov (Superman, Batman).

Rozširujúce sady

Týkajú sa často strategických alebo logických hier. Majú svoje témy a hru obohacujú o ďalšie mechaniky alebo prvky. Vďaka tomu je zaručené, že hra bude zábavná aj po mnohých mesiacoch.

Typ kartovej hry

Príklad

Náučné

Expedícia príroda

Tematické

Harry Potter: Boj o Rokfort

Strategické

Bang!

Party hry

Čierne historky

Postrehové

Modrá kráva

Logické

6 berie!

Pamäťové

Pexeso

Rodinné

Uno

Materiál

Väčšina kariet je z papiera a podľa toho by ste s nimi mali tiež zaobchádzať. Papier môže byť rôzne tvrdý a ohybný, však by ste karty nemali zbytočne namáhať, lámať ich alebo nešetrne miešať.

Z plastu môžu byť vyrobené aj samotné karty, ktoré sú potom odolnejšie proti odretiu, zlomeniu alebo mechanickému poškodeniu. Stretnúť sa môžete aj s obalmi, ktoré by ste mali kúpiť na ochranu kariet. To platí najmä pre zberateľské kartové hry, pretože niektoré môžu mať cenu mnohých desiatok eur. Plastové bývajú aj doplnky, ako sú kocky, mince alebo žetóny.

U niektorých hier nájdete aj kovové prvky v podobe rôznych obalov, krabičiek, kovových figúrok alebo mincí a žetónov, ktoré bývajú väčšinou precízne spracované. Kov však hru o niečo predraží.